شکست


شنیدن قصه آدمها قشنگ است مخصوصا وقتی یاد بگیری تجربه دیگران را هم در بین تجربه های خودت بگنجانی، احتمالا کمتر اشتباه میکنی. آدمها فرقی ندارد چه جایگاهی دارند، در یک ملک بزرگ زندگی میکنند تا کارتن خواب هستند. فرقی ندارد پول دار باشند یا نباشند، همه شان مانند یک کتاب هستند که ارزش خوانده شده دارند. آدمها به قصه زندگی آدمهایی که تغییری در دنیا ایجاد کرده اند علاقه مند تر هستند، ولی از حال آنکه میتوانست تغییری ایجاد کند و نتوانسته است، غافل هستند.

قصه شکست آدمها همانقدر میتواند شنیدنی باشد که قصه موفقیتشان. این که چه شد که نشد، اینکه آخر قصه قشنگ تمام نشد. اینکه اگر میشد ،چه ها میشد. مثلا آنقدر که از نظر من قصه آقای تسلا شنیدنی است، قصه آقای ادیسون تکراری است. تازه تسلا قصه ای دارد که شاید خیلی ها شنیده باشند ولی آنقدر آدم هست که اگر قصه شکستشان را بشنوی باعث میشود تو شاید شکست نخوری.

برای همین همیشه قصه استارتاپ هایی که تا مرحله ای رفتند و نتوانستند ادامه دهند برایم جذاب است، خودم هم شخصا تجربیاتی از شکست خوردن را داشتم، که حس میکنم اگر قبل ازینکه آغازشان میکردم، قصه آدم هایی قبلی را میشنیدم شاید هیچ وقت شروعشان نمیکردم، تا به نحو دیگری پیششان میبردم.

شنیدن قصه های کسب و کارهایی که شکست میخورند، میتواند تجربه بزرگی باشد، تجربه ای که شاید از شنیدن قصه موفقیت آدمها نصیب آدم نشود. میخواهم گه گاهی درباره شکست یکی از استارتاپ ها بنویسم. شکستهایی که در بسیاری مواقع باعث شده اند که پله ای برای موفقیت های بعدیشان باشند.

شکست خوردن اگر ناامیدت نکند و به عنوان یک درس و تجربه با ارزش که بهایش را داده ای به آن نگاه کنی، قطعا باعث کمتر شدن اشتباهات آتی ات خواهد شد.

چه بسیار آدمهای توانمندی که بخاطر مشکلات جانبی کسب و کارهایشان شکست خورده است، چه بسا کسب و کارهایی که آینده روشنی داشتند ولی عواملی مانند مالیات ناحق، بیمه ناحق و درگیری با مراجع مختلف نتوانستند ادامه دهند. چه بسا کسب و کارهایی که اگر حمایت لازم از آنها میشد امروز میتوانستند از قصه موفقیتشان بگویند ولی عوامل بیرونی ناحق شکستشان داند و آدمهایش هم برای همیشه چراغ امید در دلشان خاموش شد.

میخواهم از قصه شکست های خودم و بقیه بنویسم، از بدبختی های راه و ناعدالتی ها بنویسم تا هم همیشه خودم یادم باشد و هم خودم یاد بگیرم و هم دیگران. شما هم اگر قصه ای دارید و دوست دارید بقیه بشنوند به من پیام بدهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *