مجلس دربسته


بنا بر نوشته اقتصاد24 طرحی ظاهرا قرار است این هفته که یا شاید هفته بعد بعد روی میز مجلس برود که برای فعالین این حوزه اولا شفاف نیست و ثانیا همان قدر هم که از آن فهمیده ایم دو پهلو است و فرصت را برای رانت و انتفاع گروهی خاص مهیا میکند. اینطور که صحبتهای سایر اعضای انجمن بلاکچین و ریاست آن و همینطور سازمان نظام صنفی رایانه هم بر میآید آنها هم در فضای مبهم هستند. شنیده های بنده حاکی از آن است که متاسفانه قرار نیست سر و سامانی به این حوزه داده شود چرا که اگر قرار بود و هدف بر سر و سامان دادن بود ، حداقل از مشورت بخش خصوصی که سالها در این راه خون دل خورده اند هم باید قدری استفاده میشود ولی حتی به ظاهر هم این کار چنان که باید نشد. از یک طرف ما همیشه در حال ارائه نظر و پیشنهاد و دغدغه هایمان هستیم از یک طرف بی توجهی و کم لطفی را شاهدیم.از یک طرف هرچه تلاش میکنیم برادریمان را ثابت کنیم بیشتر بجای احساس برادری احساس پدر کشتگی از ما میگیرند.

من نفهمیدم بالاخره موضوع چه هست و کسانی که طرح را نگاشته اند، هدفشان فقط رفع تکلیف بوده یا قصد دارند کمکی به اقتصاد بیمار کشور کنند، یا میخواهند زهری به آن بدهند که کلا کارش را یک سره کنند که او هم زجر بیشتری نکشد. من قبلا هم عرض کردم انتطار ندارم یک مسول انقلابی یا یک مسولی که که جز رئوس نظام است، به همه موارد آگاه باشد ولی مشاورانی دارد که آنها باید اطلاعات کافی داشته باشند و اگر ندارند این حق من است که فریاد بزنم چرا وقتی بخش خصوصی میتواند کمک کند و در طی سالها خلا قانونی باز هم کار کرده است به نظراتش توجهی نمیشود.

تا جاییکه من با دوستان انجمن بلاکچین و نصر در ارتباطم هیچ کدام اطلاع دقیقی از طرح مذکور که قرار است  در صحن مجلس تصویب شود و درباره اش صحبت شود یا ماده قانونی و چیز دیگری از آن در آید رضایتی ندارند و بقول برخی دوستان هرچند طراحان آن مدعی دستاوردهای ویژه و عدالت هستند؛ اما مرغ پخته از چنین ادعایی به خنده می افتد.

بلاکچین یک فناوری است یه فناوری که تا همین الان بسیاری از پتانسیل هایش را از دست داده ایم ،و فرصت های زیادی سوخته است، الان هم بیشتر به نظر میرسد دغدغه دوستان بحث استخراج باشد و استفاده محصول آن برای واردات ، فقط انگار لنگان لنگان همین موضوع را درک کرده اند و آن هم آغشته به شعار محرومیت زدایی و شعارهای این چنینی کرده اند که فکر میکنم بیشتر رانتی باشد برای عده ای خاص و بیش ازینکه اصل موضوع مهم باشد فرع موضوع را پوشش میدهد. ندیدم سرو سامانی به بحث معاملات و صرافی های این حوزه داده شود و چه بسا کلا بگویند اصلا اینها نباشند، همان بازار سیاه، کار صرافی ها را هم میکند، یک زمانی هم خرید و فروش کوپن ممنوع بود ولی عده ای از این راه کسب درآمد میکردند و بعد ها قصه ویدئو و ممنوع بودنش و الی اخر و الی قبلتر. به عقیده بنده این طرح صلاحیت مطرح شدن در مجلس محترم و گرفتن وقت نمایندگان را ندارد، مخصوصا ازینکه پشت درب های بسته است ، نگرانی همه فعالان این حوزه بیشتر میشود.بارها گفت ام و درخواست کرده ام ، دوستان دولتی و مجلسی که قدرتتان از ما خصوصی ها بیشتر است و بفکر ایران و نظام هستید و در یک کلام انقلابی هستید، لطفا قبل از تصویب طرح و ابلاغ و اجرا کردنش آن هم در سال مانع زدایی، از افرادی که در این زمینه همه چیزشان را دادند کمی مشورت بگیرید.بانک مرکزی ، نمایندگان محترم مجلس، روسای سه قوا لطفا مسبب ایجاد فضایی را برای رانت، سواستفاده، و زیرزمینی کردن رمز ارزها نباشید. حتی شاید خیلی از تصمیم گیرندگان هنوز زخم مستقیمی از آمریکا نخورده اند ولی عده ای از فعالان اکنون هنوز خنجر آمریکا در تنشان است، تحریم شده اند، زندانی شده اند، پرونده برایشان تشکیل شده است، همه این کارها را کردند برای مردمانشان برای انقلابشان و به عشق کشورشان. زخمشان را ترمیم نمیدهید، ندهید. حداقل از پا نیندازیدشان.

یا علی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *