زیرک


زیرک بودن با زیرآبی رفتن تفاوت دارد، زیرک کسی هست که مانند سایر افراد باشد، با آنها همراه باشد و در عین حال بیشتر به فکر منافع خودش هست ولی حداقل حفظ ظاهر میکند.نمیخواهم بگویم زیرک بودن خوب است یا نه، شاید تعابیر مختلفی شود.

اما زیرآبی رفتن یعنی کلا وانموند میکنند که نیستن، به سختی زیر آب نفس میکشند و یهویی سر از آب در میآورند و ابراز وجود میکنند. برای من هم همیشه فرصت زیرکی با این تعبیری که عرض کردم و زیرآبی رفتن وجود داشته، و حتی وسوسه هم شده ام. ولی باز هم منافع جمعی را ترجیح داده ام و میدانستم در یک صنف یا انجمن در نهایت اگر همه در کنار هم باشن حتی اگر سهم کمتری نصیب من شود، قدرت همگی ما بیشتر خواهد بود.خود را جزیی از جمع دیدن در ابتدا ممکن است منافع کمتری را نصیب ما کند ولی در بلند مدت منفعت بیشتری هم نصیب ما میشود و هم دیگران، اما نتیجه تکروی کردن سود مقطعی و رسوایی دایمی خواهد بود.

بهتر است قبل از اقدامات شتاب زده قدری در مورد کاری که انجام میدهیم فکر کنیم. تصمیم بگیریم به که خدمت کنیم و در خدمت چه کسانی باشیم. چه میدهیم که به خدمت برسیم و چه از خدمت کردن بدست می آوریم. هر گاه توانستیم با این کارها منافع جمعی را تامین کنیم احتمالا میتوانیم برنده باشیم و ارزشی خلق کنیم و اگر جز این باشد نتیجه اش هیچ است. حتی اگر به ظاهر سود مالی نصیب ما شده باشد.

دنیا دار مکافات است و کارما در جریان، خوب کردیم ، خوب میبینیم و بد کردیم بیچاره میشویم.

الان نه وقت زیرک بودن است و نه وقت زیرآبی رفتن. عاقل باشیم و وقتی توانش را داریم برای همه قدم برداریم، تا منافع خودمان هم تامین شود. مقطع حساس کنونی را بشناسیم یک قدم اشتباه ممکن است به ضرر همه و حتی خودمان تمام شود، از تجربه بقیه استفاده کنیم و عاقلانه قدم برداریم، نه زیرکانه نه زیرآبانه

یا حق

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *